sobota, 16 maja 2015

Multimedia - zastosowanie



Zastosowanie multimediów jest bardzo szeroką dziedziną. Multimedia towarzyszą nam praktycznie przez cały czas, całe życie. Zaczynając od radia samochodowego, przez korzystanie z komputera czy smartfonu po Google glass. Tak samo zastosowanie zaczyna się od zastosowań komercyjnych,  przez sztukę i kulturę, a kończy na medycynie. Przedstawię dzisiaj kilka przykładowych zastosowań multimediów w życiu codziennym na podstawie kilku kategorii.

1. Zastosowanie komercyjne

Multimedia w biznesie wykorzystywane są każdego dnia. Używane do uatrkcyjnienia szkoleń, wykorzystywane przez grafików komputerowych do plakatów czy reklam. Wykorzystywane przez telewizje do projektowania spotów i ramówek. Multimedia mają również swoje zastosowanie w usługach dla rządu lub organizacji non-profit. 

2. Rozrywka/sztuka

Multimediom zawdzięczamy filmowe i dźwiękowe efekty specjalne. Dzięki nim tworzenie scenografii jest wręcz banałem. Obecnie co raz większe możliwości mają filmy science-fiction, gdyż tworzenie grafiki rodem z kosmosu czy z ery dinozaurów jest proste. Do kin nie długo wejdzie kolejna część słynnego filmu przygodowego „Jurassic Park”, a dokładniej „Jurassic World”.Obraz multimedialny? Pewnego dnia, będąc w liceum, wybraliśmy się na wycieczkę do Studenckiego Centrum Kultury na projekcję o nazwie „Botanika”. Początkowo nic mi to nie mówiło, a jak wyszłam to nie wierzyłam w to co widziałam. Weszliśmy do sali. Na jednej ze ścian narysowane było coś podobne do lasu, rośliny, dziwne wzory, ciężko opisać. A to co widzieliśmy to: „praca intermedialna, łącząca w sobie elementy grafiki, rysunku i projekcji z wykorzystaniem techniki mappingu 2D.”



3. Edukacja

Pierwszy raz styczność z multimediami w szkole miałam na zajęciach z informatyki. Później popularne zrobiło się korzystanie z projektorów, a następnie w szkole pojawiła się pierwsza tablica multimedialna. Pozwala ona na wyświetlanie materiałów działając na zasadzie projektora ale można na niej także pisać specjalnym interaktywnym długopisem. Zdecydowana alternatywa dla pylącej się kredy czy wysuszonych markerów. Multimedia w edukacji są także wykorzystywane do tworzenia kursów, egzaminów, rejestracji do szkół, a także do prowadzenia ankiet itd.  

4. Dziennikarstwo

Dzięki multimediom mamy obecnie możliwość korzystania z telewizji internetowej, internetowego radia oraz gazet w formie ebooka. Możemy prowadzić dyskusje, komentować artykuły, brać udział w sondażach. Jest to bardzo wygodna forma, szczególnie w przypadku kiedy lubimy czytać gazety. Spowodowało to jednak drastyczny spadek sprzedaży drukowanej formy gazet. 

5. Inżynieria

„W inżynierii, szczególnie w projektowaniu technicznym lub motoryzacyjnym, multimedia są przede wszystkim używane do projektowania maszyn bądź pojazdów motoryzacyjnych. Multimedia zastosowane w inżynierii są znane jako CAD, czyli projektowanie wspomagane komputerowo albo jako CAE, czyli konstruowanie wspomagane komputerowo. Zarówno CAD jak i CAE pozwalają na oglądanie produktu z różnych perspektyw, umożliwiają wykrycie wadliwych elementów i wykonanie dalszych manipulacji zanim nastąpi etap produkcji. Multimedia mogą być używane przez programistów do symulacji komputerowych począwszy od zabawy po szkolenia militarne lub przemysłowe.” 


6. Przemysł

Każdy kto w przemyśle pracuje nie obejdzie się bez urządzeń multimedialnych. Weźmy jako przykład choćby telefon komórkowy czy magazynowy skaner. Na chwilę obecną nie ma żadnego problemu z zamówieniem czegoś z drugiego końca świata. I to nie tylko ubrań ale także leków, sprzętów sportowych i elektronicznych, a także części samochodowych. 

7. Medycyna

Lekarze obecnie mogą przeprowadzać operacje wymagające niesamowitej koordynacji ruchowej i perfekcji. Jako, że nasze ciało nie potrafi pozostać bez ruchu, nawet minimalnego, lekarze mają możliwość sterowania sprzętem, który takowe operacje wykonuje. Sprzęty te są w stanie poruszać się o setne milimetrów tak aby zabiegi przebiegały pomyślnie. „Lekarze w ramach szkolenia mają możliwość uczestniczenia w wirtualnych operacjach, co pozwala zobrazować im wpływ chorób przenoszonych na ludzkie ciało przez bakterie i wirusy. Dzięki temu mogą udoskonalać techniki mające na celu zapobieganie tego typu chorobom.”

O zastosowani multimediów można by mówić godzinami. Ja tylko trochę zobrazowałam jak to wygląda w przypadku codzienności. Bez multimediów da się żyć ale na pewno to życie byłoby trudniejsze, szczególnie dla nas, tych, którzy do życia „bez multimediów” nie są przyzwyczajeni. Nie oznacza to jednak, że raz na jakiś czas możemy się wyłączyć i sięgnąć po dobrą książkę, a potem obejrzeć jej ekranizację!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis usycha z tęsknoty za Twoim komentarzem.