poniedziałek, 18 maja 2015

Wirtualna rzeczywistość - nowe medium

Można powiedzieć, że nadchodzi era Matrix. Nowe medium takie jak okulary Google Glass a także Oculus Rift, pozwala nam wejść w świat multimediów i to dosłownie. Teraz już nie musimy patrzeć w ekran, naszym ekranem będzie wirtualna rzeczywistość. 


A czym jest wirtualna rzeczywistość? (ang. virtual reality) – obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej. Polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Może on reprezentować zarówno elementy świata realnego (symulacje komputerowe), jak i zupełnie fikcyjnego (gry komputerowe science-fiction). Prekursorem rzeczywistości wirtualnej jest Myron W. Krueger, stworzył i opracował projekty wideoinstalacji, które określał mianem środowisk responsywnych. Już w 1969 roku mogliśmy zobaczyć pierwszy prototyp, który składał się z zaciemnionego pokoju, na którego ścianach umieszczono cztery przezroczyste rury. Poprzez wpompowywanie w nie fluorescencyjnych cząsteczek zmieniano ich kolor, a procesowi temu towarzyszyły dźwięki legendarnego syntezatora Mooga. Ruchy osoby znajdującej się w pokoju były interpretowane przez komputer, który odpowiadał na nie sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi. Nazywało się to Glowflow.


 

Potem powstały "Metaplay", "Psychic Space", "Maze" oraz "Videoplace".


Projekty i wizje Kruegera stały się prototypami systemów Rzeczywistości Wirtualnej, mających zastosowanie w edukacji, psychologii i psychoterapii. Jednym z takich systemów jest powstała 20 lat później (w 1992 roku) instalacja o nazwie "CAVE".




 

Za twórcę pojęcia Virtual Reality (VR) uważa się Jarona Laniera. Steve Bryson na podstawie swoich prac w NASA razem z Jaronem Lanier zdefiniował rzeczywistość wirtualną w następujących słowach: "Rzeczywistość wirtualna jest sposobem użycia technologii komputerowej w tworzeniu efektu interaktywnego, trójwymiarowego świata, w którym obiekty dają wrażenie przestrzennej (fizycznej?) obecności."

Teraz nie potrzeba już tak wiele. Nie musimy tworzyć specjalnych pomieszczeń, wystarczy, że mamy na sobie okulary, które zabiorą nas do wirtualnego świata.





To dopiero początek tak wysokiej technologii, ale jak to się skończy? Czy wirtualna rzeczywistość pokona prawdziwe życie?

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis usycha z tęsknoty za Twoim komentarzem.