poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Cyberzagrożenia

Żyjemy w czasach gdzie Internet jest wszechobecny. Korzystają z niego już dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać ale również seniorzy, którzy rzadko są chętni do nowych wyzwań i nauki użytkowania sprzętów elektronicznych.

Popularność Internetu być może wynika z szeregu możliwości jakie nam oferuje, możemy nie wychodząc z domu zrobić zakupy, przeczytać książkę, odnaleźć ciekawe publikacje naukowe, czy skontaktować się ze znajomymi. Wszystko to ma swoje plusy, ale również niesie za sobą wiele zagrożeń.

Dla mnie cyber-zagrożeniem są anonimowi użytkownicy na forach, którzy czują się bezkarni, łatwo można stać się ofiarą hejtu, który jest swego rodzaju przemocą ale w formie psychicznej. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać żartem, ale osoba hejtowana z pewnością tak tego nie odbiera. Z roku na rok rośnie liczba samobójstw będących skutkiem problemów w Internecie.

Cyber-zagrożeniem mogą być również coraz częstsze kradzieże danych, komputery i urządzenia mobilne są łupem dla hakerów, komputer niby jest zainfekowany wirusem i jednocześnie znikają z niego cenne dane np. prace naukowe. Dodatkowo w niebezpieczeństwie są konta bakowe, z których mogą znikać pieniądze w zupełnie niewyjaśnionych okolicznościach. Być może nie są to zagrożenia dla zwykłych ludzi, którzy niewiele zarabiają ale dla biznesmenów z ogromnymi środkami na koncie owszem.

Social media to dla nas wspaniałym narzędziem komunikacji, dla innych może to być idealna platforma do śledzenia każdego kroku, nie myśląc używamy lokalizacji, meldujemy się w miejscach naszych podróży, a Facebook wszystko o nas wie, i może to wykorzystać w sposób bardziej lub mniej dla nas korzystny.

Internet ma swoje wady i zalety, trzeba z niego korzystać z rozsądkiem, żeby nie wpaść w sidła osoby o złych zamiarach. Z siecią jest jak z wszystkim innym, w nadmiarze i bezmyślnie może przynieść więcej strat niż korzyści.

A co dla Ciebie jest Cyber – zagrożeniem? Daj znać w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis usycha z tęsknoty za Twoim komentarzem.