poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Korzystanie z Internetu jako wyzwanie dla seniorów

Mamy XXI wiek, Internet w naszym kraju zadomowił się już na dobre, mamy wiele możliwości. Coraz rzadziej korzystamy z komputerów stacjonarnych, laptopy wykorzystujemy właściwie tylko do pracy, wśród młodych prym wiodą tablety i smartfony. Kilkuletnie dziecko, które nie potrafi jeszcze czytać doskonale wie jak obsłużyć telefon z Internetem, coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że to dzieci uczą rodziców.
A co z seniorami? Coraz więcej osób z tej grupy uczy się korzystania z nowoczesnych technologii, istnieją stowarzyszenia, które ułatwiają osobom starszym posługiwanie się Internetem. Mimo to, ogromną ilość ludzi starszych dotyka wykluczenie cyfrowe. Być może jest to spowodowane przywiązaniem do tradycyjnej gazety czy telewizora, z którego korzysta większość Polaków. A może jest to brak chęci do zmian i do nauki nowych rzeczy. Ludzie się do czegoś przyzwyczajają i nic co nowe na początku nie budzi zaufania, dopiero powoli trzeba się do wszystkiego przekonać.

Seniorzy mają już znacznie mniej energii i zapału do nowoczesnych technologii, dla wielu obsługa telefonu to już ogromny wyczyn. Internet może być wyzwaniem poprzez  barierę spowodowaną brakiem cierpliwości, nawet jak dziecko czy wnuk chce nauczyć to osoba starsza się opiera, z obawą, że się ośmieszy czy ktoś nie okaże mu wystarczająco dużo uwagi. Istnieje pewnie taka grupa, która już nigdy nie będzie korzystała z Internetu ale spora część seniorów już opanowała choćby podstawowe zasady poruszania się w sieci, jeszcze inna część ma chęci do nauki i będzie się uczyć.

Internet dla seniorów to sposób na zabicie wolnego czasu, to też ogromna możliwość – w sieci można robić zakupy nie wychodząc z domu, istnieje też wiele stron zdrowotnych czy blogów skierowanych do starszych. Dużą rolę odgrywa rodzina, to ona powinna zmobilizować osobę starszą do nauki korzystania z Internetu, ponieważ to nic trudnego a może dać sporo korzyści.

A czy wasi dziadkowie korzystają z Internetu? Napisz o tym w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Ten wpis usycha z tęsknoty za Twoim komentarzem.